Close

15. apr. 2020

Koera üksiolek

Koerad on karjaloomad ning looduses püsib alati kari koos (see kehtib nii huntide kui metsikute koerte kohta). Kui keegi karjast eraldub siis eeldab ülejäänud kari et ta ei tule enam tagasi. Kui lahkujaks on madala positsiooniga liige, ei mõjuta see eriti teisi liikmeid, kui aga lahkujaks on kõrge positsiooniga liige või karjajuht ehk Alfa on asi keerulisem. Nimelt tekib karjas ebakindlus ja ärevus, ning kari peab välja selgitama uue juhi. Kui kari mõne karjaliikme hülgab, on see suurim karistus antud isendile.

Jättes oma koer üksinda tekib koeral kaks põhilist hirmu:

  1. koer ei tea kas tema juht veel kunagi tagasi tuleb ehk äkki tema kari hülgas teda
  2. kuna karjajuht on lahkunud tekib koeral hirm vastutus enda peale võtta

Seega on meil mitu ülesannet mida peame koerale selgeks tegema:

  1. Sa tuled alati tagasi
  2. Kari ei ole koera hüljanud
  3. Koera ülesanne on Sind oodata ja kasutada aega puhkamiseks

Kutsikat hakataks juba varakult õpetama üksi jäämist. Alguses vaid mõne minutilise lahkumisega toast. Äraolekut tuleb pikendada olenevalt koera kohanemisega üksinda olekul. Oma lahkumist mis on seotud alati ju tagasi tulemisega võib õpetada ka mingi märksõnaga. Näiteks: „jää”; „kohtume” jne. Sellega me õpetame koerale et me tuleme ALATI tagasi ja muretsemiseks pole põhjust.

Tavaliselt kestab üksi jäämise hirm 15 minutit, kui koer nutab, ulub endiselt edasi, on tegemist igavuse või vale karja positsiooniga.

Alati jäävad koerad koju üksinda kergemalt, kui neid on karjas rohkem kui üks! Kuid samas tuleb õpetada kõigile karjas olevatele koertel, jääda koju ka päris üksinda.

Jättes koera koju on soovitav jätta koer ühte kindlasse tuppa (mida väiksem ruum seda parem). Nimelt koer tunneb ennast palju turvalisemalt kui tal on oma väike nurk või ruum või puur, kui suur ja avar tühi maja või korter. Samas kui jätta koerale üksinda olekul kõik toad avatuks siis anname koerale mõista tema karja kõrgest positsioonist (mida ta ka kohe mõnusalt ära kasutab –  magades Sinu koha peal, mis on muidu ju keelatud; uurides mis köögikapis on jne). See käitumine annab omakorda koerale kindlust, et kui te koju tulete siis on tal õigus ka sind veel tervitada kombekohaselt (hüpates ülesse ja lakkudes nägu).

Kodust lahkudes ära suurenda koera kurbust lahkumistseremooniaga (kallistades – musitades koera, pidades lahkumiskõne „ole hea koer”; „tulen varsti tagasi” jne.

Sellega sa annad veel kord mõista et sinu minek on tragöödia.

Lahku kodust, ilma tähelepanu andmata koerale (nagu see on elu loomulik osa; nagu sa läheks solgiämbrit välja viima ja tuled kohe tuppa tagasi).

Nii on üksinda jäämine koerale kergemini mõistetav ja talutav.

Koju saabudes ära anna koeral kohe tähelepanu (isegi siis kui koer sinu peale hüppab ja tähelepanu nõuab). Lase mööda 5-10min. kui koer on natuke rahunenud siis tervita teda ja ilma suurem tseremooniata anna talle mõni  maius. See kinnitab koerale et sinu koju tule on positiivne ja ei midagi väga erilist.

Pea meeles! Kui sina käitud rahulikult ja normaalselt kodust lahkumisel ja saabumisel, õpib ka koer kiiresti selgeks üksinda jäämise rutiini.

Jälle on astutud samm lähemale koera tasakaalukale ja õnnelikule elule, sest koer teades et sa tuled alati tagasi kasutab seda aega puhkamiseks ja energia kogumiseks, mitte kodu hävitamiseks.

 Käsklus „lama”

Seisa koera ees ja hoia maiust käes. Anna käsklus „lama” ning vii maius koer nina eest otse maha. Hoia maiust nii näppude vahel, et koer tunneks hästi maiuse lõhna kuid maiust kätte ei saa. Esimesed korrad võtab koeral aega, enne kui ta lamab, ole kannatlik – ta lõpuks lamab. Olenemata kui kaua tuleb esimestel kordadel koera lamama meelitada, annad sa käsklust vaid ühe korras. Kui koer lamab, siis järgneb kohe kiitus, kinnitus ja vabastus!

Teine võimalus, mis on ka kergem viis koera lamama õpetada on istumisest. Koer istub sinu ees, annad käskluse „lama” ja viis koera nina eest maiuse otse maha. Koer järgides maiuse liikumist lamab .

Kuna sõnakuulekuse reeglid näevad ette et koer läheb lamama seistest, siis soovitav on igal juhul õpetada koer edaspidi minema lamama seistest.

Juhul kui koer ei saa üldse antud käsklusest aru ja ei „paku” lamamist mingi moel, võib koera meelitada maiusega sinu jala alt läbi roomama. Sellel hetkel, kui koer lamab, et jala alt läbi roomata maiuse järgi, toimub kiitus, kinnitus ja vabastus.

Jala trikk on soovitav teha vaid siis kui koer tõesti ei mõista pikema aja jooksul mida temalt palutaks ja ka sellel juhul tuleks jala alt roomamisest üsna kiiresti minna tavalise antud käskluse liigutuste juurde.

Kui koer ilusti maiusega lamab võib hakata proovima anda käsklust ilma et maiust maha viid, kui koer ei täida käsklust viid kohe vorsti maha ilma korduva käsuta ning kiitus, kinnitus ja vabastus.