Close

15. apr. 2020

Sotsiaalne kutsikas

Kutsikat tuleb varases nooruses hakata harjutama võõraste inimesetega, teiste loomadega (kassid), lastega. Samuti tuleb varakult tuvustad kutsikale hooldamis protseduure. Kui kutsikas on kodus julge ja enesekindel kutsuge koju külalis ja lapsi. Kindlasti pöörake tähelepanu et lapse koera ei ehmataks ja võõrad inimsed ootaksid kui koer ise ende juurde läheneb. Kutsikai ei jäte kunagu lastega (alla. 10 a. vanuste) üksinda!

Keelamine  „EI”

Ei on sõna mida iga koer peaks teadma une pealt. Antud sõnaga me saame ärahoida palju pahandusi  ja õnnetusi.
„Ei” peab koera jaoks tähendama „lõpeta oma tegevus, mida iganes teed! ”
„Ei” tuleks kasutada nii harva kui võimalik, et säiliks selle sõna mõju. Selleks ära kasuta liitsõnu (ei-hüppa, ei-näri jne).

„EI” ei ole karistus , vaid tegevuselt ära suunamine!

„ Ei” käsklus on koera mõtte peatamine. Kui me jalutame koeraga ja ta näeb kassi,  jääb ta  hetkeks seda kassi vaatama (tal küpseb peas mõte). Sellel hetkel kui me märkame, et koer märkas antud kassi tuleb öelda käsklus ”ei”,me peatame koera mõtte ja see on edukas. Koer loobub oma mõttest (mis iganes see tal oli). Kui aga me magame maha mõtte hetke ja koer juba läheb kassi taga ajama, ründab kedagi jne. toimub antud mõtte realiseerimine ja reeglina ei ole siis nii kerge koera enam tagasi saada. Siis enam käsklus  „ei” ei toimi ja tuleb lihtsalt minna ja koer tagasi võtta.

Me suudame koera ebameeldivaid tegevusi ennetada koera mõtte hetkel. Kui koer juba tegutseb, oleme lasknud käest õige aja koera keelata. Siinkohal on oluline pakkuda keelamise hetkel koerale asendustegevust  ja ülesande täitmisel koera ohtralt kiita.

 Käsklus „EI”

Võta mõlemasse kätte ühesugune maiustus. Üks käsi pane selja taha ja teise käe maiusega sirutad lahtiselt koera koonu ette. Pakud sõna lausumata koerale käe pealt maiust. Kui koer hakkab maiust käe pealt võtma, ütled käskluse „EI” ja tõmbad käe eest ära. Nii kordad  seda mängu nii kaua kuni koer lõpuks loobub, nii kui koer ei näita enam antud maiuse vastu huvi (pöörab pea ära; ei nuusuta maiust jne), tuleb koheselt teisest käest sama hea maius talle kiitusega „tubli, ei”!

Me õpetame koerale temale ahvatlevast asjast loobumist ausa vahetus reegli alusel.

Koer õpib, et kui ta loobub sellest ahvatlusest, saab ta peremehe käest midagi veel paremat.

Harjutusega  tuleb minna järk-järgult raskemaks, asetades maiuse maha ja andes käsklus „ei”. Edasi jäädes ise püsti ja kukutades maiuse koera  ette maha, pannes maiuse lamava koera käpa peale ja andes käsklus „ei”.

Oluline on, et koer ei saa seda maius kätte kui ta otsustab seda siiski krabada, teie peate olema kiirem ja selle ise kätte saama.

Samuti ei tohi koera  premeerida harjutuse käigus sama maiustusega, mida me talle pakkusime siis kui ütlesime käskluse „ei”. Alati tuleb teine maius teisest käest!